טיפול תחת סדציה (טשטוש) והרדמה כללית

 
טיפולי שיניים, לרבות טיפולים כירורגיים, הניתנים במסגרת מרפאות השיניים, מבוצעים בדרך כלל תחת הרדמה מקומית. על ידי זריקת הרדמה מקומית ניתן, לרוב, להשיג שליטה מצויינת בכאב ולעבור את הטיפולים הללו בהצלחה. העיקרון המנחה ברפואת שיניים בכלל ובטיפולים הכירורגיים המבוצעים על ידי ד״ר זאבי, הוא שלא יתבצע טיפול כשכואב. הרגישות לכאבם של המטופלים היא תכונה מרכזית של ד״ר זאבי ומהווה סימן היכר שלו. אולם, טיפולים כירורגיים מורכבים הם לרוב ארוכים, ופרט לכאב, כרורכים באי נוחות נוספת למטופל. לכך מצטרפים מצבים נוספים שלא מאפשרים שיתוף פעולה וביצוע טיפול באופן קונבנציונלי תחת הרדמה מקומית כגון - ילדים, מתרפאים עם חרדה דנטלית, מתרפאים בעלי רקע רפואי מורכב, מתרפאים בעלי מוגבלויות (שיתוק מוחין, אוטיסטים וכיו"ב) ועוד. הפיתרון לכל המצבים הללו הוא טיפול תחת סדציה או הרדמה כללית.
 

 
 
ההגדרה של סדציה (בעברית טשטוש) היא שינוי הפיך של מצב ההעירנות וההכרה, הנגרם ע״י תרופות. יש שמכנים סדציה כ"הרדמה קלה". באופן כללי, ניתן לחלק את הטיפולים תחת סדציה והרדמה כללית לשלוש: "סדציה מתונה" (moderate sedation), "סדציה עמוקה" (deep sedation) והרדמה כללית.
 
 
 

"סדציה מתונה" (Moderate Sedation)

 
זוהי סדציה במהלכה מצוי המטופל בהכרה ובעירנות מופחתים, אולם כל הרפלקסים החיוניים שלו (פעילות הלב, הנשימה, רפלקס ההקאה והשיעול) נשמרים. המטופל מסוגל להגיב לגירוי, מגע וקול. סדציה מתונה מושגת על ידי מתן תרופות סדטיביות בכדורים או בסירופ טרם הטיפול, על ידי שאיפת ניטרוס-אוקסיד ("גז צחוק") או על ידי מתן תרופות סדטיביות דרך הווריד. סדציה מתונה נועדה לטיפולים קצרים יחסית של עד שעה ומאפשרת שליטה טובה יותר בכאב ושיתוף פעולה גדול יותר מצד המטופל. בסיומה לרוב לא זוכר המטופל את שעבר עליו במהלך הטיפול.
 
 
 
סדציה
 
 
 
 
 

"סדציה עמוקה" (Deep Sedation)

 
זוהי סדציה במהלכה מצוי המטופל בהכרה ובעירנות מופחתים ועמוקים יותר בהשוואה לסדציה מתונה. המטופל בעצם ישן, אינו מגיב לגירויים חיצוניים, למגע או לקול, אך עדיין שומר על יכולת נשימה עצמונית. סדציה עמוקה מושגת על ידי מתן תרופות הרדמה במינון מופחת דרך הווריד. מצב זה של סדציה נחשב "עדין" או "רגיש" משום שהמעבר להרדמה כללית (אבדן השליטה ברפלקסים החיוניים והיכולת לנשום עצמונית) אפשרי בכל רגע. לכן, סדציה עמוקה מבוצעת על ידי רופא מרדים מומחה ונועדה גם היא לטיפולים קצרים יחסית.
 
 
 
סדציה
 
 
 
 
 

הרדמה כללית

 
במהלך הרדמה כללית המטופל ישן לגמרי ומונשם באופן מלאכותי. הרדמה כללית מושגת על ידי מתן תרופות הרדמה דרך הווריד או במסכה, וכמובן שמבוצעת רק על ידי רופא מרדים מומחה. לעומת סדציה מתונה או עמוקה, ניתן להאריך את משך הטיפולים הניתנים תחת הרדמה כללית לעד מספר שעות. טיפול תחת הרדמה כללי שמור בד״כ לטיפולים גדולים של השתלות עצם ושתלים מרובים או לפעולות כירורגיות מורכבות אחרות.
 
 
 
סדציה
 
 
 
 
 

 
 
מתוקף רישיונו (לרבות ההשתתפות בסבב של שלושה חודשים במסגרת מחלקת הרדמה וההתנסות הרבה בביצוע טיפולים תחת סדציה והרדמה כללית), מורשה מומחה בכירורגיית פה ולסתות לבצע טיפולים תחת סדציה מתונה בעצמו ותחת סדציה עמוקה והרדמה כללית בנוכחות מרדים.
 
 
לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ, לחץ כאן.
 

 
 
 
אין המידע שבאתר מהווה תחליף לבדיקת רופא. המידע הוא כללי, נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו המלצה רפואית של ממש. בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא ולפעול לפי המלצותיו.
 
 
 
לפני הגעה לטיפול יש לקרוא את טופסי ההסכמה הרלוונטיים לכל טיפול, את דפי ההנחיות לפני ולאחר טיפול ולהתרשם מהמידע על מהלך הטיפול, התופעות הצפויות והסיכונים.