חשיפה והבקעת שיניים כלואות

 
חשיפה והבקעת שיניים כלואות הן פעולות המבוצעות בשיתוף פעולה בין כירורג פה ולסת ובין מומחה ליישור שיניים (אורתודונט). מטרת פעולות אלו הן למשוך שן כלואה למקומה התקין בקשת השיניים. שיניים כלואות הן שיניים שלא בקעו לחלל הפה ונשארו כלואות בתוך עצם הלסת בשל גורם מפריע כלשהו שמונע את בקיעתן התקינה. הדבר יכול להגרם מצפיפות שיניים, לסתות קטנות או ציסטות ופתולוגיות אחרות המהוות גורם מפריע. חשיפה והבקעת שן כלואה מתבצעת במסגרת טיפול כולל ליישור שיניים. תחילה יש לפנות מקום לשן הכלואה, תהליך המתבצע על ידי יישור שיניים במשך מספר חודשים בטרם הפעולה. בשלב הבא מבוצע ניתוח לחשיפת השן.
 

 
 

חשיפת השן הכלואה

 
ניתוח לחשיפת שן כלואה כולל - חתך בחניכיים, הרמת מתלה לחשיפת השן, פינוי עצם סביב השן וחשיפתה. לאחר חשיפת השן ידביק האורתודונט קוביה על השן אליה מחובר חוט מתכת באמצעותו תתבצע הבקעת השן. בתום הפעולה הכירורגית לחשיפת השן יבוצעו תפרים של החניכיים למקומן המקורי (בשלב זה השן עדיין איננה חשופה לחלל הפה).
 
 
 
חשיפה
 

צילום רנטגן של ניבים כלואות

 
 
 
 
 

הבקעת השן הכלואה

 
בחודשים הבאים לאחר חשיפת השן תתבצע הבקעת השן ומשיכתה למקומה התקין בקשת השיניים. הן הפעולה הכירורגית לחשיפת השן והן הבקעה השן כרוכות בסיכון לשיניים הסמוכות ולשן המובקעת עצמה. לעיתים למרות כל הניסיונות לא מצליחים להבקיע את השן ולבסוף יש לעקור אותה.
 
 
 
חשיפה
 

ניב כלואה לאחר חשיפה והדבקת סמך

 
 
 
 
 

 
 
פעולות לחשיפה והבקעה של שיניים כלואות צריכות להתבצע על ידי מומחה בכירורגיית פה ולסתות ומומחה ליישור שיניים,
בעלי הידע, המיומנות והניסיון הדרושים.
 
 
לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ, לחץ כאן.
 

 
 
 
אין המידע שבאתר מהווה תחליף לבדיקת רופא. המידע הוא כללי, נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו המלצה רפואית של ממש. בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא ולפעול לפי המלצותיו.
 
 
 
לפני הגעה לטיפול יש לקרוא את טופסי ההסכמה הרלוונטיים לכל טיפול, את דפי ההנחיות לפני ולאחר טיפול ולהתרשם מהמידע על מהלך הטיפול, התופעות הצפויות והסיכונים.